ETT beépített hőszivattyús légkezelő tulajdonságai
A kompakt folyadékhűtők és hőszivattyúk elterjedése lehetőséget teremtett a légkezelők terén is az energiahatékonyabb és egyszerűbben telepíthető berendezések megalkotására. A francia ETT gyár korán felismerte az ebben rejlő potenciált, és megalkotta a PACARE típusnévre hallgató légkezelő családját. A végső termék egy kompakt és egyszerűen telepíthető megoldás lett, melynek lényege a gépbe gyárilag integrált, direkt elpárologtatós hűtőkör és a rotációs hővisszanyerő.
Az ETT PACARE működése
Egy hagyományosnak tekinthető légkezelős rendszerben mindig van egy hőforrás, ami az utóbbi években már kizárólagosan víz- vagy léghűtéses hőszivattyú. Korábban még a legtöbb helyen a fűtési energiára külön kondenzációs gázkazánt telepítettek a folyadékhűtők mellé. Ez már a projekt tervezési részét figyelembe véve is hatalmas pluszköltséget jelent, hiszen a gázhálózatot és az égéstermék-elvezetést engedélyeztetéssel együtt kell végigvinni a különböző közmű szolgáltatóknál. Ha a gázkazánt el is hagyjuk és a hőszivattyúk mellett döntünk, akkor a légkezelőt össze kell kötnünk egy – általában az épületben lévő – osztó-gyűjtővel is, és gondoskodnunk kell a csővezetékben keringő közegek fagyvédelméről.
Miért számít különlegesnek az ETT megoldása? Számos gyártó tud manapság csomagként a teljes épület igényeit lefedő gépészeti megoldást adni. Ez a gépek összehangolt működését, szabályozását és az épületfelügyeleti rendszerbe történő integrációját könnyíti meg, de az elektromos hálózat topológiáját nem egyszerűsíti. Ugyanúgy össze kell kábelezni az automatika szekrényt a külső eszközökkel, össze kell hangolni az egyes perifériák működését. Egy másik fontos szempont az épületüzemeltetés során a karbantartás is, ami szintén egyszerűsödik, ha kevesebb berendezést kell évente ellenőrizni. A PACARE berendezések szabályozása teljes egészében a gép belsejében található, nincs szükség külső kábelek csatlakoztatására az elektromos tápkábelek, illetve a külső BMS hálózat kivételével.
3 funkció az 1-ben
A gép energiahatékonyságát tekintve messze a külső hőtermelős megoldások előtt jár. Például, ha egy levegő-víz hőszivattyút használnánk és a gépházunk messzebb van a tetőtéri légkezelőtől, mindenképpen számolnunk kell a csővezeték hőveszteségeivel, ami által pár fokkal mindig hidegebb vagy (nyári időszakban) melegebb közeget kapunk. A direkt elpárologtatás előnye, hogy a kívánt légállapot stabilabban tartható.
Az alábbi grafikon egy összehasonlítás, amely szemlélteti néhány jellemző gépméret kalkulált kivitelezési költségét. Az összehasonlításban a külső levegő-víz hőszivattyús légkezelő rendszert vetjük össze a beépített hőszivattyús légkezelő rendszerrel. A külső levegő-víz hőszivattyús rendszernél pluszköltségként jelenik meg maga a hőszivattyú-berendezés és az ehhez kapcsolódó tervezési és kivitelezési költségek, valamint az extra elektromos kábelezés és vizes csővezeték kiépítés is.
A grafikonon jól látszik, hogy szinte minden gépméret esetén gazdaságosabb megoldás a PACARE légkezelő.
A rotációs hővisszanyerő jelentősen csökkenti a kompresszor teljesítmény felvételét. Fűtési üzemmódban, 20°C-os befújt levegő hőmérsékletnél 7°C-os külső hőmérséklet esetén elérhető az 5-ös COP is. Hűtési üzemmódban, 35°C-os külső hőmérséklet és 25°C-os befújt levegő hőmérséklet esetén pedig a 4 feletti EER érték. Egy levegő-víz hőszivattyús kiegészítés esetén ez rendre 3,5 és 3 körül alakul.
Összefoglalásként elmondható, hogy a PACARE légkezelő-család alkalmas lehet meglévő, már üzemelő légkezelő rendszerek vagy újonnan telepítendő berendezések kivitelezésének és üzemeltetésének költséghatékonyabbá tételében. Az ETT gyártó berendezései is megtalálhatóak termékpalettánkon. Tervezői szaktanácsadással kapcsolatban forduljanak kollégáinkhoz bizalommal.